V Praze je blaze aneb Co jsme v Praze viděli i „NEVIDĚLI“!

Co vše si představíte, když se řekne Praha? Historie českého národa? Kulturní památky a umělecká díla? Divadla, senát, poslanecká sněmovna, Karlova univerzita, Karlův most, Pražský hrad a mnoho dalších zajímavostí? Je to prostě naše hlavní město, ve kterém najdete vše! A my, my jsme se snažili tam toho vidět, slyšet a zažít, co se jen do tří dnů vejde!!!

V neděli 29. 9. se třídy 3. ZA, 4. ZL a 4. ZA zúčastnily poznávací exkurze v Praze. Doprovod nám dělalo učitelské trio, jmenovitě paní učitelka Grmelová, Trávníčková a Höferová. Po příjezdu do Prahy jsme zamířili z Kampy přes Malou Stranu a Karlův most na Staré Město pražské. Na Staroměstském náměstí jsme obdivovali Staroměstskou radnici, Týnský chrám a Husův pomník.

Poté jsme zamířili na Nové Město pražské na „Neviditelnou výstavu“, která ukázala, jak se cítí a vnímá nevidomý člověk. Hodinu jsme byli v naprosté tmě, procházeli jsme různými prostředími – obývák, koupelna, kuchyň, galerie se sochami, hájovna v lese i rušná ulice. Tento neskutečný a neopakovatelný zážitek byl zakončen posezením u baru, kde jsme si mohli zakoupit a vypít nějaký nápoj a u toho podiskutovat s nevidomou průvodkyní, která zodpověděla jakékoliv dotazy – i toto samozřejmě probíhalo POSLEPU!!!

Když jsme opouštěli výstavu a vycházeli z Novoměstské radnice, stmívalo se, což nám poskytlo úchvatný obraz večerní Prahy. V osm hodin jsme si na Staroměstském náměstí užili pohled na Pražský orloj.

V pondělí jsme navštívili Senát a Poslaneckou sněmovnu, kde jsme jako vážení hosté pana senátora Ing. Bárka vyslechli nádhernou přednášku o historii české politiky a Valdštejnského paláce. Dále jsme si prohlédli Chrám svatého Mikuláše, svatovítskou katedrálu a Pražský hrad – mimochodem, věděli jste, že je v Guinnessově knize rekordů, a to jako největší hradní komplex na světě?

Večer nás čekalo představení v Národním divadle, „Pýcha a předsudek“ od Jane Austenové. Také jsme měli možnost podívat se na základní kameny divadla i střešní terasu se Schnirchovým sousoším Trig řízených Viktorií. Po představení jsme si opět užili procházku večerní Prahou.

Poslední den jsme jako správní zdravotníci absolvovali exkurze v nemocnici Motol na oddělení dětské hemato-onkologie a kardiochirurgie. Personál se nám věnoval naprosto úžasně, na obou odděleních jsme po teoretickém úvodu dostali pláště, roušky a návleky a vyrazili mezi pacienty, přístroje a zdravotnický personál. Milým překvapením pro naše paní učitelky bylo setkání s naším bývalým studentem, který zde po absolvování studia na VŠ pracuje na kardiochirurgické JIP.

Před odjezdem jsme si ještě prohlédli Václavské náměstí, Prašnou bránu, Besední dům a Lucernu.

Mohu za všechny říci, že exkurze byla velmi vydařená, všem se opravdu moc, moc líbila. Poskytla nám spoustu informací a nezapomenutelných vzpomínek.

 

Žaneta Horáková