Martin Orság znovu získal bronz pro ČR!

Ve dnech 12. – 21. listopadu 2017 se ve městě Phuket v Thajsku konala 11. mezinárodní astronomická olympiáda nejstarší kategorie. Martin Orság z oktávy B vyškovského gymnázia nastoupil v této kategorii poprvé a hned z toho byla bronzová medaile. Příklady byly nyní podle Martina výrazně těžší než v nižší kategorii, kde v minulých letech získal také bronzové medaile.

Patronkou celé soutěže byla Její královská Výsost princezna Maha Chakri Sirindhorn. Osobně se účastnila zahájení soutěže i ceremoniálů. Pořadatelé byli velmi přísní. Aby vyloučili možnost podvádění, odebrali všem účastníkům soutěže hned po příletu notebooky, tablety, mobilní telefony, a dokonce i kalkulačky. Pro každého účastníka byly připraveny zcela nové přístroje, které neumožnily přístup na internet. Rodiče Martina s ním nebyli celý týden ve spojení, pouze sledovali na facebooku fotky, které sem umístili pořadatelé. V přímém přenosu mohli také vidět, jak je Martin dekorován.

V tomto roce se olympiády účastnilo celkem 45 zemí. V národních kolech soutěžilo přes milión studentů středních i vysokých škol. Z nich postoupilo necelých 300 soutěžících. Konkurence byla tedy obrovská. Příští olympiáda se bude konat v Colombu na Srí Lance. Budeme zase Martinovi fandit!