Mezinárodní soutěž první pomoci 2017

Ve dnech 21. a 22. června 2017 se žáci Adam Gryc, Aneta Pavelcová, Petr Novotný a Kristýna Jandová z 1. ročníku oboru zdravotnický asistent a zdravotnické lyceum Gymnázia a SOŠZE Vyškov zúčastnili soutěže první pomoci. Soutěž pořádala Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Jihlava.

V prostorách Mezinárodního táboru Zálesí Mladé Bříště u Humpolce si první pomoc in natura, tedy v přirozené podobě, vyzkoušelo 36 družstev nejen z celé České republiky, ale také ze Slovenska, Rakouska a Německa. Scénáře úkolů na jednotlivých stanovištích čerpaly z reálných možností zranění. Téměř všechny úkoly byly postaveny jako hromadná neštěstí. Hodnocení prováděli profesionální záchranáři. Zvlášť byli hodnoceni velitelé hlídek. Žáci plnili úkoly u dopravní nehody, při srážce cyklistů s chodcem, při pádu ze skály, při rodinném výletě v lese. Často jim ošetřování znepříjemňovali, jen jako, opilí figuranti. Při hromadném neštěstí měli žáci možnost procvičit si komunikaci v anglickém nebo německém jazyce. Na každém pracovišti měli možnost soutěžící získat maximálně 25 bodů, při testu fyzické zdatnosti 15 bodů.

Soutěž prověřila nejen praktické dovednosti a zkušenosti všech zúčastněných, ale i jejich fyzickou kondici. Naše družstvo sice tvořili teprve prváci, ale všechny úkoly absolvovali s nadšením. Žáci se seznámili s prací profesionálních záchranářů a při výměně zkušeností se zahraničními týmy si procvičili i své schopnosti domluvit se v cizím jazyce.

I když jsme se neumístili na předních místech, účast na této soutěži má smysl.

Mgr. Marcela Šimoníková