„Divadlo různých jmen – Praha“ tentokrát naše studenty neoslovilo

Divadlo Rity Jasinské, o. s. je pražské profesionální divadlo, působící po celé republice od roku 2005. Předmětem činnosti tohoto souboru je podpora umění a zvyšování kulturní gramotnosti žáků základních a středních škol.

Ve středu 6. února 2013 se herci představili v Besedním domě vyškovským studentům Gymnázia a SŠ ZZE Vyškov, a to představením Moliéra Tartuffe a dvěma aktovkami V. Havla Audience a Vernisáž. A právě tyto dvě hry vyvolaly polemiku mezi maturanty. „Chápu, že absurdní drama je náročný žánr, který nesedne každému, ale myslím si, že režisér L. Burian přetvořil Havlovy texty na jakýsi druh nepovedené grotesky,“sděluje svůj postřeh Míša. „Podle mého názoru Havlovy aktovky jsou pro dnešní studenty středních škol naprosto nezajímavé a nevhodné,“tvrdí Patrik. „Na chvíli jsem si uměl představit absurditu života a chování lidí za socialismu,“připojuje se Filip. „Myslím si, že bychom měli znát dílo českého velikána, když je znají v cizině,“dodává Jana.

Co říci závěrem? V minulém školním roce nám tenhle soubor předvedl Čapkovu Bílou nemoc a tím nasadil laťku příliš vysoko. Myslím si, že režijně se tohle představení nepovedlo, že se tak z díla vytratily Havlovy myšlenky. Nezachránily to ani celkem solidní výkony herců.

Mgr.Věra Kubaláková

 

 

 

Nezařazené