Gregor Johann Mendel, zakladatel genetiky, objevitel základních zákonů dědičnosti. Bez Mendelova přínosu vědě si současný život ani nedokážeme představit.
Je tedy opravdu trestuhodná rodákova téměř úplná absence v anketě o největšího Čecha (pravděpodobně z důvodu neznalosti a zapomnění jeho odkazu). Zvlášť, když ve světě je jméno našeho vědce tak proslulé. Proto se v úterý 7. května třídy třetího ročníku vyškovského gymnázia vydaly o důležitosti českého objevitele samy přesvědčit.
Celá exkurze byla zahájena právě návštěvou moderního Mendelova muzea, po kterém nás provedla do biologie zapálená průvodkyně. Od ní jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o mistrově životě a také o jeho teoriích a genetice samotné. Mezi exponáty byly vystaveny i osobní věci jako například originální mikroskop nebo vědcovy brýle. Z expozice přecházíme do nádherné baziliky augustiniánského řádu, jehož byl Mendel opatem.
Druhá polovina exkurze se konala v brněnském Anthroposu, tedy muzeu, které je věnované vývoji člověka. Tam nás průvodce provedl (od kostry šimpanze přes homo erectus až po duševně rozvinutého homo sapiens a jeho první umění lidstva) obrovskou budovou, jejíž dominantou je několik metrů do výšky se tyčící vycpaný mamut.
Po dokončení prohlídky jsme si mohli vybrat mezi zpáteční cestou domů a průzkumem velkoměsta na vlastní pěst. I přes nejasné předpovědi meteorologů nám počasí po většinu dne přálo a pro procházku po rozkvetlém jarním Brně bylo přímo ideální. I díky němu se exkurze opravdu vyvedla.
Lukáš Kytka, 3.B