„Dělejte věci zadarmo!“ radí Softwarový inženýr

Ve čtvrtek 16. února naši školu navštívil její bývalý student Václav Pavlín, který si pro seminář informatiky připravil prezentaci na téma Software Engineer (česky Softwarový inženýr). Přednáška vypovídala nejen o cestě od počátečních hrátek s programováním, přes studium na Fakultě informačních technologii Vysokého učení technického v Brně, až po nástup do mezinárodní firmy zabývající se linuxovou distribucí, Red Hatu, jehož jedno z největších sídel na světě se nachází v Brně.

Václav celé vyprávění pojal osobitým stylem a představil nám svoji cestu a nynější práci (Architect – Senior Software Engineer) v Red Hatu. Pověděl nám o své pracovní době, výjezdech do zahraničí a něco málo i o samotné společnosti. Doporučil nám, na co bychom se měli soustředit a čeho využít. Například nám kladl na srdce, abychom dělali věci zadarmo. A nemyslí tím, aby se z nás stali skrblící a každou korunu schovávali, ale abychom si vážili věcí a využili je – například studia na gymnáziu. Využijte možnost učit se angličtinu, druhý cizí jazyk a spoustu dalších předmětů zadarmo. Účastněte se projektů, za které nemusíte získat profit, ale přinesou vám víc než pár chechtáků. Václav také zmiňoval, abychom dělali věci, které nás baví, přestože je neumíme.

Jak jste sami mohli vypozorovat, přednáška byla velice zajímavá a přínosná. Maturantům, kteří chtějí nadále tento obor studovat, přinesla cenné informace, a ostatní si poslechli hodnotné rady. Děkujeme Václavovi za čtvrteční odpoledne a těšíme se na další setkání.

 

Text: Jaroslav Horáček

Foto: David Valehrach

Převzato ze školního časopisu Šach