Zeměpisná praktika 2009

Již tradičně se kvarty v dubnu a v květnu zúčastnili tzv. Zeměpisných praktik. Nejen že se zde dozvěděli nové možnosti zeměpisu, jako je použití GPS a využití GIS, ale především mohli aplikovat vše, co se naučili na gymnáziu. O jejich nemalých zkušenostech a dovednostech jsme se poté všichni přesvědčili během závěrečného projektu a při jeho prezentaci. Všichni studenti si jistě zaslouží naše uznání a pochvalu.

A co říkají na praktikum sami studenti?

 

Ve dnech 20. – 24. 5. 2009 se naše třída KA zúčastnila zeměpisného praktika v Krásensku. Hned po příjezdu na Rychtu jsme se seznámili s instruktory, kteří nás měli mít následující čtyři dny na starost. Poté jsme se ubytovali a šli do jídelny poobědvat (nutno říci, že jídla byla po celý týden výborná). Odpoledne jsme procházeli okolí za pomoci GPS navigace. Potom nám instruktor Michal ukázal exotická zvířata a pověděl nám o nich mnoho zajímavých informací. Večer po orientačním běhu Krásenskem byli všichni tak unavení, že šli poměrně brzo spát.

V úterý jsme se vydali na výlet do nedalekých jeskyní Moravského Krasu, kde jsme mimo jiné zjišťovali čistotu vody a zajímali se o okolní přírodu. Po tomto dopoledním programu jsme měli možnost prolézt velmi malou a úzkou štěrbinou ve skále, kterou obývalo mnoho druhů pavouků. Tento úkol zvládli jen ti nejodvážnější.

 

Středa se projevila jako typický krizový den. Všichni jsme byli unavení z předchozích probdělých nocí a jen stěží jsme se dokázali soustředit na velice zajímavý, ale vyčerpávající výklad o mapách a GPS navigacích. Odpoledne byla na programu simulační hra. Všichni jsme se zhruba na dvě hodiny stali obyvateli Nového Drozdova a měli rozhodnout, zda kolem obce vybudovat obchvat nebo ne. Každý dostal svou roli a přede všemi musel prezentovat její pocity a názory ohledně stavby obchvatu. Pro lepší vtáhnutí do děje jsme měli možnost vypůjčit si kostýmy, na tom se někteří studenti opravdu vyřádili. Po dlouhé diskusi jsme odhlasovali, že se obchvat stavět bude a středeční program byl u konce.

 

Ve čtvrtek jsme se rozdělili do skupin a začali pracovat na projektech. Úkolem bylo zkoumat okolí Krásenska a zjistit co nejvíce informací o zadaném tématu (např. lesy, zeleň v obcích atd.). Na základě zjištěných údajů jsme měli vytvořit prezentaci, mapu a zpracovat zápis do učebnice. Projekty nám zabraly celý den, ale výsledek stál za to.

V pátek dopoledne jsme svoje práce prezentovali před ostatními a po obědě už jsme se vydali na zpáteční cestu do Vyškova.

Celkově hodnotíme praktikum jako velice vydařené a rádi bychom prostřednictvím tohoto článku vzkázali studentům nižších ročníků, že se mají opravdu na co těšit

Studenti KA

Nezařazené