Za východoslovenskými památkami UNESCO 2009

    Třetí etapa letošního ročníku mezinárodního projektu Poznejme se navzájem proběhla na východním Slovensku. Jedenáct vyškovských gymnazistů spolu s Mgr. Janou Kolčářovou a PhDr. Radkem Mikulkou navštívilo ve dnech 2. – 6. 11. 2009 partnerské Gymnázium Pavla Horova v Michalovcích. Skupina českých a slovenských studentů a profesorů byla rovněž přijata na radnici zástupcem primátora Michalovců. Vyškováci si prohlédli partnerské město a v Zemplínském muzeu blíže poznali i jeho historii. Zajímavým zážitkem byla návštěva keramické dílny v Pozdišovcích, kde viděli při práci mistra Parikrupu a pod jeho vedením si dokonce někteří mohli vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu.

     Poznávání východoslovenských památek UNESCO začalo důkladnou prohlídkou  nejrozsáhlejšího hradního areálu ve střední Evropě – Spišského hradu. V Levoči všechny fascinoval asi 15 m vysoký gotický oltář Mistra Pavla. Ani hrozící chřipka neodradila od návštěvy romanticky působících dřevěných kostelíků v Inovcích a v Ruské Bystré v blízkosti ukrajinských hranic. Mimo těchto skvostů účastníci projektu poznali zajímavé památky a pozoruhodnou architekturu  měst Kežmarok a Humenné.

     A co je na celém projektu snad nejcennější? Navázání nových přátelství a prohloubení těch dřívějších. Nejen profesoři, ale i studenti si i nadále navzájem korespondují, někteří se navštěvují se a scházejí se na různých akcích.

     Mezinárodní projekt Poznejme se navzájem by se však nemohl realizovat bez finanční podpory JmK a města Vyškov, za kterou koordinátoři děkují.

 

                                                                                                       Mgr. Jana Kolčářová

 

Nezařazené