FJ – Nižší gymnázium

10 důvodů proč se učit francouzsky

1. Jazyk, kterým se mluví po celém světě

Francouzsky mluví více než 200 miliónů lidí na pěti kontinentech. Frankofonie spojuje 68 států a vlád. Francouzština je po angličtině nejvíce vyučovaný jazyk a také devátý nejpoužívanější jazyk na světě. Společně s angličtinou je to také jediný jazyk, kterému je možné se učit ve všech zemích světa. Francie má největší síť kulturních institucí v zahraničí.

2. Jazyk, který pomáhá najít práci

Znalost angličtiny a francouzštiny je trumf, který znásobí vaše šance na mezinárodním trhu práce. Francouzština otevírá dveře francouzských společností jak ve Francii, tak ve frankofonních zemích (Kanada, Švýcarsko, Belgie, Lucembursko a africký kontinent). Francie je pátou největší obchodní mocností a proudí do ní třetí největší objem zahraničních investic.

3. Jazyk a kultura

Francouzština je mezinárodním jazykem kuchyně, módy, divadla, výtvarného umění, filmu, tance a architektury. Se znalostí francouzštiny získáte možnost číst slavná díla francouzské a frankofonní literatury či sledovat filmy a poslouchat písně v originále. Francouzština je jazykem Vicora Huga, Moliera, Edith Piaf, Alaina Delona nebo Zinedina Zidana.

4. Jazyk na cesty

Francie je díky 70 miliónům turistů ročně nejnavštěvovanější zemí na světě. Se základními znalostmi francouzštiny mnohem snáze poznáte Paříž, francouzské regiony (od Azurového pobřeží přes Bretaň až k Alpám), porozumíte kultuře, mentalitě a francouzskému způsobu života. Francouzština je velmi potřebná při cestování po Švýcarsku, Belgii, Monaku, Kanadě, Africe, Seychellách atd…

5. Jazyk ke studiu na francouzských univerzitách

Znalost francouzštiny otevírá dveře francouzských univerzit a technických vysokých škol, které se řadí mezi nejlepší vysokoškolské vzdělávací instituce v Evropě a ve světě. Studenti, kteří ovládají francouzštinu, mouhou získat stipendium francouzské vlády na studium ve Francii ve všech oborech a získat tak uznávaný mezinárodní diplom.

6. Jazyk mezinárodních vztahů

Francouzština je zároveň pracovním a oficiálním jazykem OSN, EU, UNESCO, NATO, Mezinárodního olympijského výboru, Červeného kříže a několika právních evropských institucí. Francouzština je jazykem tří sídel evropských institucí ve: Štrasburku, Bruselu a Lucemburku.

7. Jazyk, který otevírá dveře do světa

Po angličtině a němčině je francouzština, následovaná španělštinou, třetím nejpoužívanějším jazykem na internetu. Znalost francouzštiny vám umožní být ve spojení s lidmi z frankofonních zemí na všech kontinentech a můžete být vždy dobře informováni díky velkým mezinárodním mediálním stanicím vysílajících ve francouzském jazyce (TV5, France 24, Radio France Internationale).

8. Jazyk, který se příjemně studuje

Francouzština je jazyk, který se snadno naučí. Existuje mnoho učebnic, se kterými se naučíte francouzsky zábavným způsobem, ať už jste jakéhokoli věku. Velice rychle dosáhnete úrovně, která vám umožní komunikovat ve francouzštině.

9. Jazyk, který vám usnadní studium dalších jazyků

Znalost francouzštiny usnadňuje studium dalších, především románských jazyků (španělštiny, italštiny, portugalštiny nebo rumunštiny), ale také angličtiny, neboť více jak polovina dnešní anglické slovní zásoby pochází z francouzštiny.

10. Jazyk lásky a rozumu

Učit se francouzsky, to znamená zejména radost ze studia krásného, bohatého a libozvučného jazyka, který často nazýváme jazykem lásky. Francouzština je také jazykem analytickým, který utváří a rozvíjí kritické myšlení, což je velice užitečné v debatách a při vyjednávání.