Od sloučení škol po současnost

Významnou změnu znamenalo datum 1. 7. 2012. Tehdejší politické vedení Jihomoravského kraje rozhodlo o sloučení vyškovského gymnázia se Střední zdravotnickou a zemědělsko-ekonomickou školou ve Vyškově, jež měla své sídlo jak v sousední budově tehdejší zemědělské školy, tak v prostorách někdejší Střední zdravotnické koly ve Vyškově-Dědicích. Studijní obory sloučených škol zůstaly zachovány. Sloučení s sebou přineslo rozsáhlé stavební úpravy, které propojily obě budovy na Komenského ulici, takže sem mohly být přestěhovány nižší ročníky víceletého.

Od 1. 9. 2013 škola nesla škola název Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, o dva roky později byl pak oficiální název upraven na Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace.

Od školního roku 2019/2020 se pro primy otevřela kromě třídy s klasickým zaměřením ještě třída s progresivním stylem výuky. Její označení je OZON. Badatelsky zaměřená výuka zde probíhá v tematických blocích, přičemž důraz je kladen na rozvoj spolupráce a vzájemné podpory v týmu.

V současnosti probíhá výuka v kmenových učebnách v jak v gymnaziální budově (Komenského 16), tak také v nedávno rekonstruovaných prostorách „nové“ budovy pro zdravotnické a ekonomické obory (Komenského 7). K dispozici jsou odborné učebny a laboratoře chemie, biologie a fyzicky i jazykové učebny. Je využíváno pět učeben pro informatiku, ateliér výtvarné výchovy, učebna hudební výchovy a speciálně vybavené odborné učebny pro výuku odborných zdravotnických předmětů.

Studenti naší školy dosahují vynikající úspěchy v soutěžích na celostátní i mezinárodní úrovni. Za všechny zde uveďme alespoň Luboše Vozdeckého, vítěze SOČ i Fyzikální olympiády na celostátní úrovni, jenž byl v roce 2014 ve Varšavě Evropskou komisí vyhlášen nejlepším mladým vědcem v Evropě. V roce 2018 získal Martin Orság čestné uznání na 42. Mezinárodní fyzikální olympiádě v Lisabonu.

Škola umožňuje studentům zapojit se do bohaté nabídky zajímavých projektů a  programů a účastnit se tuzemských i zahraničních exkurzí, jazykových pobytů a mezinárodní spolupráce. Jako celek má navázaná partnerství hned s několika středními školami v zahraničí, a to v Karlsbadu v Německu, v Michalovcích a ve Zvolenu na Slovensku, ve Vila-Realu ve Španělsku, v Döbelnu v Německu, v Linci v Rakousku, nejnověji pak v Hirošimě v Japonsku. Zejména spolupráce se střední školou Hiroshima University High School byla velkým úspěchem naší školy, neboť společně s japonskými kolegy získala grant japonského ministerstva školství, v jehož rámci naši a hirošimští žáci řešili vědecko-výzkumné úkoly v oblasti obnovitelných zdrojů energie. V říjnu 2015 byli Vyškovští hosty v Hirošimě, o rok později byli japonští studenti i profesoři naopak hosty ve Vyškově.

V nedávné době se Gymnázium a SOŠZE Vyškov stala fakultní školou několika fakult význačných českých vysokých škol. Jedná se o Přírodovědeckou fakultu UK Praha (od roku 2015), Pedagogickou fakultu MU Brno (od roku 2016) a Přírodovědeckou fakultu UP Olomouc (od 2016).

Od roku 2017 je škola taktéž pobočkou Univerzity třetího věku ICV Mendelovy univerzity v Brně. Spolupráci má navázánu taktéž s VUT v Brně.

Od roku 2014 pořádá škola spolu s Městem Vyškovem charitativní akci „Běháme srdcem“, jejíž výtěžek podporuje projekty v oblasti zdravotnictví v rámci Vyškovska i celého jihomoravského regionu (dětská onkologie, zútulnění dětského oddělení vyškovské nemocnice atd.). Jde o štafetový běh tříčlenných družstev na oválu sportovního areálu ve Vyškově trvající jednu hodinu. Každého běžce podporuje jeho sponzor, jenž předem smluvně potvrdí sponzorský dar v libovolné částce.

V roce 2024 proběhla významná modernizace prostor pro výuku biologie a fyziky. K budově gymnázia byl ve dvorním traktu přistavěn výtah, čímž se tato budova stala bezbariérovou.