Celý svět se předhání v tom, kdo je nejlepší. Kdo má největší zásoby ropy, kdo má nejvyšší budovu světa, kdo nejhezčí město… vskutku je to mezinárodní boj. Zaměřme se ale na jiná NEJ…

1. ČESKÉ NEJ? NEČEKANĚ PIVO…

Bum! Je to venku! Kdo by to byl tušil? Ani Německo, které je druhé na světě, nemá šanci dohnat nás, Čechy. Na naše pivo můžeme být opravdu hrdí, nejenže chutná celému světu, ale také nám zajistilo toto prvenství. Na jednoho obyvatele v naší maličké zemi to vychází neuvěřitelných 143 litrů piva! To je zhruba 286 piv za rok!

Za Německem, které je od nás zhruba 50 piv, visí Rakousko o jedno jediné pivo! Němci by měli začít vnímat důležitost pitného režimu…

2. TOHLE U NÁS NEPAPAT!

Jsou u nás hned 3 nejjedovatější rostliny, které v žádném případě nestrhejte do úst. Jedná se o Oleandr obecný, Bolehlav plamatý a Rulík zlomocný. Oleandr je okrasný keř, spoustám babiček kvete na zahradě, je krásně barevný, ale moc dobře by vám nechutnal. Jed u něj působí do několika hodin a poté na vás čeká ne příliš klidná smrt. Ale alespoň umřete v přírodě… Bolehlav je o něco větší machr, dokáže totiž člověka usmrtit do 24 hodin. Následkem otravy Bolehlavem je obrna kosterního svlastva a zástava dechu, kdy dojde k udušení člověka zU dětí stačí 3-4 bobule. Příznaky otravy Rulíkem jsou: rozšířené zorničky, vyschlé sliznice, zrychlený tep a suchá teplá pleť. To je skoro jako při písemce z chemie, ne?

3. OBLÍBENÍ KOMÁŘI ANEB POSTRACH LÉTA

Existuje jich 3000 druhů, ti u nás naštěstí jen sají krev. Ve světě tyto dvoumiligramové mrchy mohou znamenat i smrt. Komáři si drží prvenství v počtu úmrtí hmyzem. ročně způsobují přeš 725.000 úmrtí člověka. Komár je nemilosrdný přenašeč infekčních onemocnění a největší podíl na úmrtí má přenos malárie, které ročně podlehne okolo 600.000 lidí. Kromě malárie přenáší komáři například žlutou zimnici či virus Zika.

4. NEJVYŠŠÍ IQ A NENÍ Z NAŠÍ ŠKOLY…

Jeho IQ je 230… Páni. Těší mě jen fakt, že takoví lidé jsou naprosto nepoužitělní v normálním životě. V 17 letech získal bakalářský a magisterský titul na Flindersově univerzitě (Flinders University), jeho školitelem byl Garth Gaudry. Terenc Taov, o kterém je řeč, pochází z Adelaide v Austrálii, ale je učitelem matematiky na Kaliforsnké univerzitě UCLA. Titulu profesor dosáhl už ve svých 24 letech. Nechtěla bych dostávat písemky od něj…

5. NEJ KOČKA 2v1

Kočka, o níž je řeč, není jen nejdražší na světe, je dokonce i největší. Když se postaví na zadní, její hlava ční do výšky 120 cm a váží až 15 kilogramů. Toto plemeno se nazývá Ashera a byla vyšlechtěna v USA společností Lifestyle Pets. Plemeno vzniklo křížením kočky domácí, afrického servala a asijské leopardí kočky. Dožívá se až 25 let. Opravdoví milovníci koček si umí představit ten blažený pocit, když můžete s vaším miláčkem strávit okolo dvaceti let. Ta díra v peněžence už bude horší, nachystejte si 3 000 000 korun.

6. NEJDRAŽŠÍ BARBIE

Každá ji měla, možná ještě má. Ne tedy tu nejdražší, ale alespoň nějakou. Panenky Barbie se vyrábí od roku 1959. Samotnou panenku vynalezla Ruth Handlerová, která Barbie vytvořila pro svou dceru Barbarru, po které také panenku pojmenovala.Ta nejdražší panenka Barbie se prodala na dražbě „Christtie’s“ v New Yorku (USA) v říjnu 2010. Je vyrobená na míru a její krk zdobí skutečný náhrdelník s 1 karátovým růžovým diamantem obklopeným 3 karáty bílých diamantů. Tento náhrdelník vytvořil světově známý australský klenotník Stefano Canturi, který vytvořil šperky třeba pro Nicole Kidman, Oprah Winfrey, či Kylie Minogue. Panenka za 7 miliónů byla ale vydražena na dobrou věc. Zisk šel na vědecké projekty ohledně rakoviny prsu.

7. NEJZNÁMĚJŠÍ YOUTUBER

Jeho pseudonym je PewDiePie. Svůj kanál si založil v roce 2010 a za tu dobu si stihl nasbírat přes 54 000 000 odběratelů. Denní příjem za shlédnutá videa a za reklamu se pohybuje okolo 8000 $, tedy přibližně 190.000 Kč. Do částky nejsou započítány další příjmy plynoucí ze sponzoringu. Promiň kámo, ale já tě neznám…

8. NEJVĚTŠÍ SBÍRKA HELLO KITTY

Tuto sbírku nevlastní žádná holčička, nýbrž starší pán Masao Gunji z Japonska. S přispěním jeho manželky se sbírání Hello Kitty věnuje již 35 let. Ve sbírce se nachází plyšové hračky, kuchyňské vybavení, oblečení, hry, hodiny, úložné boxy nebo třeba motocyklové helmy a mnoho dalších „cetek“. Je zde zkrátka vše, co lze zakoupit s motivem Hello Kitty. Po dlouhém počítání dospěl Masao k číslu 5.169 Hello Kitty předmětů, čímž překonal dosavadní rekord 4.519 předmětů Asaka Kandy, který také pochází z Japonska.

9. NEJDRAŽŠÍ ČESKÁ MINCE

Nejdražší českou mincí se stal v roce 2012 čtyřicetidukát Ferdinanda III. z roku 1629. Celková cena čtyřicetidukátu se vyšplhala na 10.400.000 Kč. Byla vydražena do Švédska. Váha mince je 140 gramů.

10. NEJDRAŽŠÍ POŠTOVNÍ ZNÁMKA

Tato známka je od nás, a ikdyž se jedná o rakouskou známku. Známka je pojištěna na deset milionů korun a o její výjimečnosti svědčí i certifikát Poštovního muzea. Jako unikát je prezentována už od roku 1928. Je to takzvaná obrácená čtyřka, tedy přetisk na rakouskou čtyřkorunovou známku otočenou „vzhůru nohama“. Přesnou cenu neznám, ale myslím, že si nemůžeme stěžovat na naše známky za 16 Kč.