Už příští sobotu se Vyškovem rozezní výstřel značící začátek extrémního turistického závodu dvojic nesoucího název Vyškovská 50, který už čtvrtým rokem pořádá skautské středisko Vyškov. S úderem šesté hodiny ranní vyrazí na trať tohoto padesátikilometrového závodu přes šedesát dvojic a zanedlouho po nich vystartuje dalších čtyřicet týmů, které poměří síly na kratší – třicetikilometrové – trase. Závodníci musí prokázat nejen fyzickou zdatnost a vytrvalost, ale zejména také orientační schopnosti, protože si svoji trasu určují sami pouze s pomocí mapy a buzoly. Může se tak stát, že závodníci ve skutečnosti ujdou mnohem větší trasu, než by museli.

V cestě jim nestojí jen souboj s navigací, přírodními podmínkami a nemilosrdný závod o čas, nýbrž i řada stanovišť, které musí úspěšně splnit. Ty se od sebe výrazně liší – závodníci mohou narazit na logické úlohy, hlavolamy a hádanky, stejně jako třeba na rozdělávání ohně, lanové překážky, či slalom na kánoi. Závod je tedy vyčerpávající po všech stránkách, přesto se rok od roku těší větší oblibě mezi místními i těmi z daleka. První ročník, který se konal v roce 2014, úspěšně dokončilo 36 týmů; při druhém ročníku jich do závodu šlo rovných 60; loni vyběhlo týmů celkem 106 a letos by na startovní lajně mělo stát rekordních 111 dvojic.

Přihlašování do závodu již sice skončilo, ale užít si závodní atmosféru můžete i tak. Po ukončení závodu se totiž na dvoře vyškovského gymnázia koná pozávodový večer plný skvělé zábavy. Od 17 hodin bude hrát živá hudba v podobě kapel Ateliér a Maggots, na účastníky čeká tombola a samozřejmě také slavnostní vyhlášení výsledků a předávání cen. Přijďte podpořit závodníky, pobavit se a posbírat jejich ohlasy, abyste příští rok mohli stát na startovní lajně s nimi!