Posunuli jsme se o pár dní blíže k oblíbeným maturitám. Na škole to praská ve švech už od prosince, protože o Vánocích se očekává, že jako maturanti vynecháte ony vánoční časy a zabrousíte do textů odborných. Ha ha ha. Vtípek. Tohle je vysněná pohádka, jejíž scénář si píšou snad všichni. Jenže je tomu podobně jak s učením na písemku. Až zítra, až odpoledne, až po večeři, až než půjdu spát, až ráno, až v autobuse, až ve škole, až před hodinou a …

MATURITA. Tato životní zkouška se zdá být tou nejtěžší. Já bych ale řekla, že je spíš tou hlavní, abychom si mohli stanovovat pracovní cíle. Optala jsem se své kamarádky Nely na pár otázek, přestože jsem odpovědi tušila předem. Šlo mi především o to zjistit, jak konkrétně se na maturitu připravuje, co studenty motivuje. A ačkoli by se zdálo, že mé básnění o horlivých přípravách je pravdivé, musím vás zklamat. Učení na bodu mrazu podobně jako stres. A tak se i moje kamarádka uchyluje k naivnímu rčení, že svaťák to jistí!

Nela má sice otázky do češtiny, tedy, koupené otázky do češtiny, ale nějaká denní příprava jí může vlézt na záda. Buďmě upřímní, takové chování máme občas všichni. To je potom taková zvláštní nálada, kdy denně místo učení na zkoušku dospělosti přemýšlíte nad tím, jestli je opravdu tak nutné se s tím otravovat a jestli ji opravdu potřebujete. Přípravy tedy zatím nezapočaly. Jak nečekané. Vysloveně se těším na moment, kdy Nela začne uctívat všechny bohy planety. Dávám jí dva měsíce a pevně věřím, že odpovědi na tytéž otázky se lehoučce pozmění.

Co dělá student čtvrťák? Zkráceně, zatím opravdu nic. Chodí na hodiny a občas si něco přečte. Mnoho středoškoláků si totiž ještě stále myslí, že slovo maturity je odvozeno od slovenského "mať u riti". Ale beztak se všichni tajně doma drtí.

Jednoduše řečeno, zatím jako by se nechumelilo. Ale před zkouškama, to budou závěje!