Ve středu 18. ledna se žáci našeho gymnázia vydali do Městského divadla v Brně, aby shlédli inscenaci, podle knihy současného britského autora Marka Haddona – Podivný případ se psem.

Představte si, že žijete ve světě, kterému nerozumíte, a který nerozumí vám. Když jste ve stresu, uklidňujete se počítáním těch nejsložitějších matematických příkladů. Přitom se ve vašem životě odehrává neskutečné rodinné drama, které jde mimo vás, protože vy přece musíte vyřešit, kdo zabil sousedovic psa…

Příběh vyprávěl o patnáctiletém Christopherovi Boonovi, Christopher je velkým obdivovatelem Sherlocka Holmese, téměř geniální matematik, ale zejména autista. Během zdánlivě nevinného vyšetřování vraždy sousedčina psa rozkryje nejednu záhadu, a to nejen vztahující se k případu zabitého psa, ale také k tajemství rozbitého vztahu jeho otce a matky.

Celkově hodnotím tuto inscenaci jako zajímavou sondu do života autistického chlapce, pro kterého je náš svět nepochopitelný a my zase jen stěží pochopíme ten jeho. Viděli jsme, jak na některé pro nás běžné situace jako je chytnutí se za ruku, cesta do školy, pohybování se ve větší skupině lidí může být pro takového člověka stresující. Představení nebylo nijak pozitivní nebo idealizované, spíše naopak – odráží různé životní problémy, větší i menší, se kterými se může setkat každý z nás.

Kdybych měla vybrat jednu věc, kterou bych na představení ocenila, rozhodně to byl herecký výkon Vojtěcha Blahuty. Jeho ztvárnění hlavního hrdiny bylo skvělé. Od první chvíle kdy vešel na scénu a pronesl první repliku ("Jmenuji se Christopher John Francis Boone. Znám všechny země na světě i jejich hlavní města a všechna prvočísla až do 7507.") jsem mu věřila každé slovo. Díky detailům jako tiky v ruce, nebo mrkání ve stresových situacích se stal příběh mnohem reálnějším.

Díky kombinaci výborných herců, hudby a scény mě první polovina představení ihned okouzlila a vtáhla do děje. Avšak v druhé polovině se objevovalo několik uječených scén z londýnského metra, které s v podstatě neustále opakovaly. Pro mě jako pro diváka to bylo únavné. I přesto Podivný případ se psem hodnotím velice kladně a podle potlesku, který nastal po stažení opony, můžu říct, že se s tímto představením v repertoáru Městského divadla rozhodně jen tak nerozloučíme.

Foto: Městské divadlo Brno