Už je to nějaký ten pátek, co uběhly vánoční prázdniny, na které jsme se všichni třásli, jak je rok dlouhý, a jež kolem nás prolétly jako japonský rychlovlak, div nás málem nesmetly někam do příkopu naplněného po okraj dávno minulými prázdninovými dny předešlých roků, a já se vsadím, že většina normálních lidí (workoholiky a šprty nepočítaje) by si zase po té nesmírně útrpné dovolenkové abstinenci nějaké to volno přála. A jestli ne, můžete si s chutí vybrat, která ze dvou výše zmíněných skupin jste.

Vánoční prázdniny letos (vlastně minulý rok) trvaly celkem krátkou dobu, přesně tedy 11 dní. A pro některé z nás to byla doba natolik krátká, že jsme se ani nestihli pořádně zregenerovat a alou znovu do školy, popřípadě do práce. Proto se ptám: Kde je spravedlnost, no kde? To už se bude naše zasloužené volno rok od roku stále zkracovat, abychom stihli dnešní čím dál rychlejší dobu? Každý rok budeme sprostě okradeni o den dva vánočního, letního nebo i jarního odpočinku? Jak bychom k tomu přišli?

Nakonec dospějeme až k tomu, že například vánoční prázdniny se scvrknou na jedno jediné chaotické odpoledne, kdy se všichni rodinní příbuzní a přátelé na půl hodiny sejdou, hodí do sebe štědrovečerní porci smaženého kapra a trochu bramborového salátu jen tak ve stoje jako v bufetu na nádraží, div se nezadusí kostí, ještě s plnými ústy si popřejí Veselé Vánoce, a takto vystresovaní a vzájemně poprskaní sváteční hostinou si během půl minuty předají nezabalené dárky (protože zabalování a následné rozbalování by všechny jenom zdržovalo od důležitějších věcí, no ne?), poděkují sobě navzájem a také Ježíškovi, že to letos tak pěkně zvládl a spokojeně se rozejdou do svých kanceláří.
No není to nádhera?

Doufejme, že k tomuhle NIKDY nedojde. A jestli ano, tak aspoň doufejme, že se toho nikdy nedožijeme a prožijeme svůj život jako děti štěstěny, obdařeni předlouhými prázdninovými dny plnými smíchu a dobré nálady.

A protože lidé se rádi nechají ukolébat vidinou lepších zítřků, mnoho z nich už 3. ledna nahlédlo na konec svých zbrusu nových kalendářů, aby se ujistili, že příští rok bude, co se týče vánočních prázdnin, určitě o něco štědřejší. Tak tedy, s očekáváním v očích otočí stránku, těší se na to, co uvidí, na čele se jim perlí pot nervozity, a spatří, že… rok 2017 si naplánoval Vánoce na neděli. Opravdu?! To jsme natolik zatraceníhodní, že jsme si zasloužili Vánoce v neděli?

Tak snad bude rok 2018 příznivějším. Nezbývá, než se nechat (mile, prosím pěkně) překvapit.