Dne 26. ledna 2016 se naše třída vydala do brněnského věděckého a zábavního parku VIDA. Park má skoro 5 000m2 a nachází se v Brně u Výstaviště. Celá expozice je rozdělena do několika tématických celků s názvy: Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět. Děti od 2 do 6 let mají navíc své Dětské science centrum. V areálu najdete více než 170 exponátů. Všechny si samozřejmě můžete vyzkoušet, navíc je u každého exponátu stojan s informacemi, který detailně popisuje probíhající jev, můžete si přečíst nějaké zajímavosti o osobě, která na tento jev přišla nebo ho objevila a celkově zjistíte, jak celý pokus funguje a co je k jeho fungování zapotřebí. VIDA Centrum organizuje také mnoho programů, včetně například Science show, promítání naučných videí, vědeckých výstav a nedělních zajímavých programů pro rodiny s dětmi.

Naše třída se zúčastnila přednášky o magnetismu. Nejdříve jsme se rozdělili na dvě skupinky. Každá skupinka dělala ty stejné pokusy a nakonec jsme vytvořili magnetickou plastelínu, kterou jsme si mohli odnést domů.  V Centru jsme strávili téměř celé dopoledne. Vůbec jsme se ale nenudili, velká většina exponátů byla zajímavá a navíc velmi hezky vysvětlená, takže jsme byli informovaní o tom, na co se právě díváme, jaký pokus právě provádíme.

Vidu bychom určitě doporučili každému, koho alespoň trochu zajímá věda. A toho, koho věda moc nebere, ten se alespoň dobře pobaví na vystavených exponátech, anebo na Science show. Výlet jsme si jako třída velice užili a dozvěděli jsme se spoustu nových a zajímavých věcí.

Helena Procházková, Katka Bozayová, KA

 

VIDA