Jak si jistě většina z vás všimla, letošní rok doplňuje normální hodiny angličtiny rodilá mluvčí Rachel Schober z USA. Podařilo se nám s ní udělat rozhovor, který se týká jí, škol v Americe a základních rozdílů mezi ČR a USA.

Jak jste dostala nápad ohledně učení angličtiny v zahraničí?
No, v Americe jsem učila studenty z cizích zemí, kteří přijeli do USA a neuměli mluvit anglicky, takže jsem dělala toto už předtím. Navíc už jsem byla v ČR dříve a chtěla jsem se vrátit, a tak jsem si myslela, že bude zábava zkusit stejnou věc i tady.

Jaké jsou největší rozdíly mezi školami v ČR a v USA?
Myslím si, že největší rozdíl je v tom, že v USA zůstává učitel ve třídě a chodí za ním studenti, kteří mohou mít odlišný rozvrh než jejich spolužáci. V ČR se podle mě žáci i učitelé přesouvají více mezi učebnami.

Jaká jsou Vaše doporučení pro někoho, kdo chce navštívit USA?
Každý by se zde měl podívat, ale místa jsou mnohem dále od sebe, než si myslíte, takže pokud chcete vidět New York, pravděpodobně se nepodíváte do Kalifornie nebo na Floridu a tak, protože je to velmi daleko, takže je dobré udělat si několik výletů, abyste viděli všechna místa.

Máte raději českou nebo americkou kuchyni (a proč)?
Mám opravdu ráda některá česká jídla, hlavně vaše obědy, které jsou mnohem větší, než ty, na které jsem zvyklá, takže je nemůžu sníst celé. Jídlo mi chutná, ale nezvládnu ho sníst celé, protože jsem už brzy plná.

Co máte ráda na České republice?
To, co mám na České republice nejraději, jsou vaše budovy a historie, vaše budovy jsou nádherné a v Americe jsou tak trochu nudné, tak je nádherné se jen dívat a vidět kolem sebe všechny tyto budovy.

Jaká místa nebo státy chcete opravdu navštívit a co byste chtěla vidět tady?
V USA bych chtěla vidět Aljašku a Havaj, protože jsou krásná, ale jsou hodně daleko, takže je problém s tím se tam dostat a tady chci vidět všechna místa.

Jaká místa v USA jste navštívila a které je vaše nejoblíbenější?
Byla jsem na hodně místech v USA, myslím, že tak v 25-36 zemích a mé nejoblíbenější místo je Seattle ve Washingtonu, je krásný, kolem oceánu, miluji i hory a samotné město, kde je zima a deštivo, což se mi líbí. 

Kolika jazyky mluvíte?
Jenom anglicky. Umím trochu španělsky a trochu americkou znakovou řeč. To je vše.

Jak dlouho se učíte česky a co umíte říct?
Neumím moc mluvit česky, učila jsem se češtinu jen 5 týdnů a navíc před 2 lety, takže jsem všechno zapomněla. Umím říct “Nerozumím česky, rozumíte anglicky prosím?”. To je asi všechno.

Jaký byl Váš oblíbený předmět ve škole?
Měla jsem ráda angličtinu, hlavně literaturu a sloh.

Co děláte ve svém volném čase?
Hodně se dívám na filmy a čtu knihy. Mám ráda také chození po horách a chození na procházky.

Jaká byla vaše vysněná práce, když jste byla malá?
Když jsem byla velmi malá, tak jsem chtěla být právničkou, což není velmi vtipné, ale to je to, co jsem chtěla dělat jako dítě.

Jaký je Váš oblíbený film, kniha, televizní seriál a píseň?
Právě teď, můj oblíbený film je “Hokus Pokus”, je to halloweenský film a je halloweenský čas tak proto. Moje oblíbená kniha se jmenuje Pýcha a předsudek, je to klasika od Jane Austenové. Nemám oblíbenou píseň, mám jich ráda hodně. Sleduji hodně seriálů, ale teď sleduji show Sběratele kostí, je to zajímavé.

Helena Procházková, Katka Bozayová, 4. KA