Nedávno se na gymnáziu objevily plakáty sdělující studentům, že v pátek 22. května ve škole proběhne „DEN NA POHODU“. V „instrukcích“ stálo, že si každý student může přinést svého plyšáka, nachystat si oblíbenou svačinu, rozdávat úsměvy, bavit se s přáteli a být prostě V POHODĚ.
Musíme uznat, že pátek byl opravdu pohodový den také ze strany našich učitelů. V některých hodinách byly slýchány pochvaly a všichni byli v dobrém rozpoložení. Někteří studenti to vzali opravdu vážně a vykračovali si to po školních chodbách s medvědy, štěňátky a dalšími plyšovými miláčky.
Ovšem radikální pohodáři, zejména chlapci, přišli do školy dokonce v županech, někdy s hrníčkem v ruce nebo krabičkou s kapesníčky.
My osobně doufáme, že si všichni pátek užili a byli v pohodě a snad nebyly rozdány žádné špatné známky.

Také bychom vám rády připomněli den, který už proběhl, ale je velmi důležitý.

7. dubna 2015 – Světový den zdraví: Bezpečné potraviny

7. duben je Světovou zdravotnickou organizací prohlášen dnem Světového dne zdraví. Ten letošní je věnován velmi obsáhlému a aktuálnímu tématu bezpečnosti potravin.

Nemoci způsobené potravinami
Akutní potravinové choroby (často označované jako otrava jídlem) jsou běžně způsobeny požitím stravy kontaminované bakteriemi, jako jsou například Salmonella, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus nebo Escherichia coli (E. coli), a také viry, jako je například norovirus.
Jsou velmi běžné a pro veřejné zdraví představují významnou zátěž i v těch nejrozvinutějších zemích…

5 klíčů k bezpečnějším potravinám – za lepší hygienu potravin

1. Čistota nade vše.
Umývejte si ruce před nakládáním s potravinami, i během přípravy. Umývejte si ruce po návštěvě toalety. Umývejte veškeré plochy nádoby a nástroje, jež používáte ke zpracování potravin.
Chraňte jídlo před hmyzem škůdci a jinými zvířaty.

2. Oddělujte syrové od vařeného.
Oddělujte syrové maso, drůbež a mořské plody od ostatních potravin. Oddělte vybavení a náčiní, jako jsou nože a krájecí podložky, určené pro úpravu syrových potravin. Skladujte potraviny v nádobách, abyste předešli kontaktu syrového a vařeného jídla.

3. Kompletně tepelně upravujte.
Řádně tepelně upravujte potraviny obzvláště maso, drůbež, vejce a mořské plody. Jídla, jako jsou polévky nebo omáčky, nechte projít varem, abyste se ujistili, že uvnitř pokrmu bylo dosaženo teploty 70 °C. U masa a drůbeže se přesvědčte, že šťávy uvnitř jsou čiré, nikoli růžové. Ideální je použít teploměr. Dříve uvařené potraviny řádně ohřívejte.

4. Skladujte jídlo při bezpečných teplotách.
Nenechávejte vařená jídla v pokojové teplotě déle než dvě hodiny. Neprodleně ukládejte veškeré vařené a kazící se potraviny do lednice (pokud možno s teplotou méně než 5 °C). Před servírováním udržujte vařená jídla horká (nad 60 °C). Neskladujte potraviny příliš dlouho ani v lednici. Nerozmrazujte mražená jídla při pokojové teplotě.

5. Používejte nezávadnou vodu a suroviny.
Používejte nezávadnou vodu nebo vodu upravte tak, aby byla nezávadná. Vybírejte čerstvé a nezkažené potraviny. Vybírejte potraviny, které byly upraveny s ohledem na zvýšení bezpečnosti, jako například pasterizované mléko. Umývejte ovoce a zeleninu obzvlášť, pokud je konzumujete syrové. Nejezte potraviny po uplynutí doby spotřeby.

Změna životního stylu, včetně urbanizace, cestování, častější konzumace potravin mimo domov a nové potravinové trendy také zvyšují riziko onemocnění z potravin. Mějte se tedy na dovolené na pozoru.

safe food

A jaké další dny nás čekají v tomto školním roce?
31. květen – Světový den bez tabáku
14. červen – Světový den dárcovství krve
27. červen
 – Světový den spirometrie

M. Vazačová, K. Plhalová